Będzie dobrze!

Go down

Będzie dobrze!

Pisanie by Zimbabwe on Czw Kwi 23, 2015 8:13 pm


(rysunek wykonany przez Nath. Dziękuję! <3)

Imię i Nazwisko: Mwanyisa Makoni

Dzień i miesiąc urodzenia (wydarzenie wyjaśniające): 17.04 (uznano wtedy niepodległość kraju jako Zimbabwe)

Wygląd:Wysoka jak na murzynkę, ale w porównaniu do Europejczyków jest raczej przeciętna. Pi razy drzwi 170 cm. Cera iście czekoladowa, a oczy złote ja samo słońce. Włosy ciemne i wręcz niekobieco krótkie, są nawet krótsze niż u Niemca. Rozczochrane zazwyczaj. Smukłe brewki. W uszach ma kolczyki, czytaj: duże obręcze lub półobręcze. Pełne, tu akurat typowo Afrykańskie usta, dość często podkreśla je ciemnoczerwoną szminką.
Mwanyisa jest bardzo szczupła, na pewno nie martwi się nadwagą, przeciwnie. Zahacza już o niedowagę.
Ubiera się dość skąpo, czyli praktycznie w rejonie, gdzie temperatura mało kiedy spada poniżej 20 stopni C. Biustonosz + biała bluzka "wiązana na stanik", odsłonięty brzuch, zielone krótkie spodenki oraz sandały bądź tenisówki i nakładki na kostki. Tak, dobrze czytacie - okalający materiał w okolicach kostek, co by je dobrze przysłonić.

Charakter: Typowy charakter władczy. Gdyby urodziła się krajem Europejskim, pewnie garnęłaby się do przewodniczenia Unii Europejskiej. Lubi czasem spojrzeć z góry na kogoś, wyznaczyć mu zadanie. Owszem, bywa arogancka, ale też nie jest zapatrzona w siebie. Nie jest narcyzem, nie przesadzajmy. Ta dziewczyna, posiadająca paradoksalne imię "pogódź się z klęską", po prostu z charakteru nadaje się do tego, by wydawać rozkazy i jest gotowa ponosić konsekwencje swoich czynów. Ale pomimo tego, jak ją tu opisujemy, silną osobę, potraf być też całkiem ciepła. Uśmiechnie się, przygarnie ramieniem, zaoferuje pobieganie za piłką, czy wspólną herbatę (o ile masz herbatę bądź piłkę). Mwanyisa nie jest też głupia, oj nie! Podejmuje tylko czasem gorsze decyzje. Każdemu się zdarza! I co z tego, że miała taką inflację? Naprawiła!
Ciężko jednoznacznie określić jej charakter. Nie zwraca uwagi na elegancję, czy modę, praktyka jest najważniejsza, o czym pewnie świadczy jej ubiór i fryzura. Jest konserwatystką, jak zdecydowana większość krajów Afryki. Jest też protestantką (od zielonoświątkowców).
Nie nazwiesz jej gadułą, ale sama za milczka też się nie uważa. Po co ma mówić, jeśli nie wie, co ma powiedzieć? No właśnie.

Streszczona historia:Najpierw tu byli Buszmeni. Tak, jest taka ludność, to oficjalna nazwa. Do tej pory niektóre odłamy tego ludu mieszkają w Zimbabwe.
A wracając, gdzieś w okolicy VIII wieku naszej ery przybył tutaj inny lud - Bantu - który podbił biednych Buszmenów i założył na tych terenach Wielkie Zimbabwe. Moim zdaniem Mwanyisa wtedy już była, żyła, przybyła wraz z Bantu. "A to będzie moja ziemia!" wypowiedziała, zajmując teren, który finalnie wyniósł 750 hektarów. To nie było jakieś miasto, to było TO miasto. Wielka świątynia, jeszcze większa forteca na wzgórzu (nazwana przez archeologów Drugim Akropolem). Na ponad 500 km kwadratowych obszar wypełniony był wszelkiej maści kopulastymi, okrągłymi budynkami. Miasto było bogate, szczęśliwe i silne w Afryce.
Około XV wieku miasto przyłączyło się do samozwańczego państwa Monomotapa, a Wielkie Zimbabwe ozwano stolicą tego tworu. Ponad 200 lat później jednak stolicę przejął lud Rozwi, który kontynuował tradycje tego miasta. Było fajnie
Ale przyszli Anglicy, konkretnie w roku 1890. Wzięli i najechali i przejęli. Wcielona została do Rodezji, która miała być kolonią Brytyjską. Oj działo tam się... Brytania miała łopoty, ludzie się burzyli, jeszcze dwie wojny światowe pod drodze. W 1965 Rodezja samozwańczo ogłosiła niepodległość, ale u rządu posadzono białych. Rdzennym mieszkańcom Afryki zajęło tylko piętnaście lat, kiedy wyrzucono tychże z urzędów. W roku 1980 Zimbabwe znów stanęło niepodległe.
Brzmi dumnie? To nie trwało długo! Od roku 1998 zaczęła rosnąć słynna Zimbabwiańska hiperinflacja. W 2007 zostało przekroczone 100 tysięcy procent inflacji.
W roku 2008, w maju wprowadzono banknot 500 milionów dolarów zimbabwiańskich, pierwszego lipca za złotówkę można było kupić osiem miliardów takich dolarów. 1 sierpnia 2008 wprowadzono denominację w skali 10 mln : 1. Kilkanaście dni później wybuchła epidemia cholery, która do końca roku 2008 pochłonęła ponad tysiąc ofiar.
W kwietniu 2009 przestano drukować dolar zimbabwiański, zastępując go dolarami południowoafrykańskimi i amerykańskimi, co nieco oddaliło problem. O ile wiem, do dziś nie przywrócono waluty lokalnej. Na koniec 2010 roku inflacja wynosiła już tylko 3,2%.

Relacje z innymi:
Chiny - Jeden z krajów, z którym dziewczyna ma najlepsze kontakty. Próbował już za Rodezji wyjąć wszystkie czarne kraje spod batuty Anglii, a kiedy Zimbabwe ogłosiło swoją niepodległość, zaczęli bardzo silnie współpracować. Obecnie Zimbabwe w sprawach polityki zagranicznej idzie za Chińczykiem i chyba długo nie przestanie. Chiny często dają za pół-darmo albo za darmo różne rzeczy (ostatnio prezydentowi Zimbabwe wybudowano posiadłość, w prezencie), Afrykański kraj próbuje się odwdzięczyć jak może.

Anglia - Cóż... Wziął, przyjechał, przejął... i zapomniał? Ciężko stwierdzić, czy wojna, czy dekolonizacja, ale Pani Makoni czuła się jakby naprawdę zabrano jej niepodległość bez powodu. Ma do niego o to żal, owszem. Z resztą przez ten przewrót zmieniono u niej dobrą władzę (nie wiadomo, jak taka władza wyglądała przed kolonią, wiadomo, że była) i później do rządu dobrał się człowiek, który zadłużył kraj. A teraz i Anglia za nią nie przepada, bo: Mugabe.

USA - Lubili się, Ameryka pomógł jej wyjść z kryzysu inflacyjnego i dziewczyna go bardzo lubi. Ale teraz jest problem i szefostwo USA nie chce jej znać - Mugabe. Ameryka wprowadził w ONZ sankcje wobec Zimbabwe

Demokratyczna Republika Konga - (dane mogą być przestarzałe) Zimbabwe wraz z Angolą wysłały tam wojska, by powstrzymać ponowny wybuch rebelii w tym kraju, która dąży do obalenia rządu. A więc... Mwanyisa uważa DR Kongo za idiotę, który/a nie słucha się szefa.

Angola - Lubili się, lubią i będą lubić. Te dwa kraje współpracowały mocno. Jedynie ich stosunki pogorszył nie kto inny, jak ten sam człowiek, który jest winny hiperinflacji w Zimbabwe.

Botswana - Kiedyś przyjaciele, teraz chłodni politycznie. Botswana jawnie głosi to, co Zimbabwe chce zakryć, czyli naruszanie praw człowieka. Zamyka granice kraju na emigrantów z Zimbabwe i radzi innym krajom, by tak robili.

Kenia - Kolejny, który chce obalenia Mugabe'go z rządu.

Zambia - Podobnie jak Botswana, czy Kenia. Plus: dzielą razem Wodospad Wiktorii, ale Mwanyisa tej części ze strony Zambii nie uznaje. Najpewniej z zazdrości, bowiem od niedawna więcej turystów przyjeżdża z tamtej strony.

Francja - Tak jak Francis we wszystkim się kłóci z Anglikiem, tak Mugabe nie cierpią tak samo. Dziewczyna może i by chciała zawiązać cieplejsze relacje z Żabojadem, ale obecna władza jej to uniemożliwia.

Rosja - Drugi silny partner gospodarczy. Chociaż Rosja nigdy formalnie nie zadeklarowała wsparcia, to zbrojnie pomagała Zimbabwe np przy reżimowi białych.

Korea Północna - Koreańska Piąta Brygada siedzi w Zimbabwe.

Ciekawostki, dodatkowe informacje:
- Zimbabwe wystąpiła jedynie w Hetalia Gakuen. Autor o niej powiedział bardzo niewiele - jest kobietą, wygląda o tak, jest miła ale arogancka, lubi Chiny. Więcej nie wiadomo. Chyba, że pisał na swoim blogu - nie znam Japońskiego.
- Autor w Hetalia Gauen przedstawił ją jako terytorium Zjednoczonego Królestwa.
- Jest problem z oczyma. Autor narysował ją z niebieskimi, w fandomie przyjęły się złote. O ile wiem, oczy błękitne u osób ciemnoskórych występują mało kiedy, więc pozwolę sobie przychylić się do zdania fandomu.
- W Afryce podejście do chrześcijaństwa ma się nieco inaczej. Afrykanin chrześcijański mniejszą wagę przykłada do wszystkich obrządków i bycia co tydzień w kościele (a nie każdego tygodnia w okolicy jest msza), ale za to wierzy, bardzo silnie wierzy w to, że będzie lepiej. Ich nadzieja jest wręcz dziecięca.
- Kostki w Afryce to jak piersi w Europie i na odwrót. Afrykanie dawniej uważali za całkowicie normalne, kiedy kobieta chodziła z nagimi piersiami. Do tej pory pozostała biżuteria na tę część ciała. Natomiast bardzo nieprzyzwoitym było, kiedy kobieta pokazywała kostki u nóg. Należało je chować i taka opinia pozostała.
- Robert Mugabe - jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób ostatnich lat. Obecnie pełni już siódmą kadencję prezydencką. Przez niego relacje Zimbabwe z wieloma krajami mocno się oziębiły, Unia Europejska zamknęła granice dla uchodźców stamtąd, podobnie wiele krajów Afryki. Wielu mówi, że wybory są fałszowane, wielu nawołuje do odsunięcia człowieka od władzy. Od Chin zakupił po kilka tysięcy karabinów i moździerzy. Dopuścił się mordowania zwolenników opozycji, spędził w więzieniu 10 lat jako więzień polityczny. Poza tym człowiek ten jet gołosłowny, bezpośredni i często niegrzeczny w stosunku do innych głów krajów Tak, w tym momencie jest prezydentem.
- Piękny Wodospad Wiktorii znajduje się właśnie tam.
- Imię w Zimbabwe ma znaczenie. Jedni nadają dzieciom pozytywne imiona, by wywróżyć przyszłość, inni dają negatywne, by odgonić złą passę. Imię Mwanyisa oznacza "pogódź się z klęską" i można je odebrać dwojako. Albo "zaraz umrzesz" albo "pogodzona z klęską".
- Stopa bezrobocia oscyluje w granicach 95%
- Urzędowym językiem jest Angielski, rdzennym: Bantu.
- "Kiła" oznacza białego człowieka. Kiłę na początku traktujemy jako turystę, ale po bliższym zapoznaniu lubimy go jak kuzyna lub kuzynkę, a tak więzi rodzinne są bardzo ważne!
- Na stole zwykle ląduje to, na co pozwoliła nam gotówka. Sadza jest najczęstszym posiłkiem i przypomina nieco kaszę. Karpenda, to takie małe rybki, wyglądają i smakują jak szprotki.
- Wbrew pozorom tam pustyni samej w sobie jest mało, głównie sawanny. Nawet mają coś na kształt morza śródlądowego - Jezioro Kariba.
- Dużo złota tam się wydobywa, ale i tak większość PKB robi rolnictwo.
- Były czystki, oczywiście przez Mugabe'go. Odebrano białym ziemię bez wynagrodzenia i przekazano ją czarnym.
- Wielkie Zimbabwe obecnie jest największym kompleksem skamielin nazywa się je Miastem Kamieni. Stamtąd Salomon wywoził złoto i kość słoniową, poza tym wiadomo tylko, że jest. Archeolodzy nie potrafili zinterpretować figur, jakie tam znaleziono (głównie ptaków długodziobych z ludzkimi rękoma zamiast nóg), czy "dlaczego budowano tak a nie inaczej". Wiele budynków stamtąd nie wiadomo, czemu służyły.

---
Część informacji jest nieaktualna, KP pisałam niecały rok temu. Na dniach wszystkie rzeczy uzupełnię, wygląd oraz charakter pozostają niezmienne na 100%.


Ostatnio zmieniony przez Zimbabwe dnia Czw Gru 17, 2015 8:20 pm, w całości zmieniany 1 raz
avatar
Zimbabwe

Rodzina : Afrykańczycy
Liczba postów : 35

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Będzie dobrze!

Pisanie by Gość on Czw Kwi 23, 2015 8:56 pm

Troszku krótka karta, jak na Ciebie XD
Ale akcept

I tylko troszku błędów:
Zimbabwe napisał: Na, stole
czy
Zimbabwe napisał:głownie sawanny


Gość
Gość


Powrót do góry Go down

Re: Będzie dobrze!

Pisanie by Austria on Czw Kwi 23, 2015 9:13 pm

Wiesz, o tym kraju bardzo ciężko znaleźć informacje, chociaż na pewno będę więcej szukać. Błędy poprawiłam.

_________________
avatar
Austria

Rodzina : Germanie
Liczba postów : 737

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Będzie dobrze!

Pisanie by Turcja on Sro Kwi 29, 2015 7:29 pm

Za krótka jak na ciebie :<

Ale co można znaleźć więcej o kraju, który leży w Afryce, a nie jest Arabem. I nie jest RPA

Akcept

_________________
Yurtta Sulh, Cihanda Sulh - Pokój w Ojczyźnie, Pokój na Świecie
Kochana flaga~~
avatar
Turcja

Rodzina : Turcy
Liczba postów : 302

Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Re: Będzie dobrze!

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach